Kategorie

Książka tygodnia

Skandale sportowe i oszustwa

Sponsorzy konkursu

Książka miesiąca

Wstań sierpień-wrzesień 2014

Dotyka wszystkich. Bez względu na grubość portfela, mniemanie o sobie, społeczną pozycję. Piją, bo pada i dlatego, że świeci słońce, z powodu dramatów, niewielkich porażek i sukcesów wszelkiej maści. Sięgają po alkohole z najwyższych półek i potrafią zlizywać z podłogi resztki płynu na bazie alkoholu, którym sprzątaczka właśnie umyła dworcowy hol. Kim są alkoholicy? Zmorą społeczeństwa i rodziny? Dlaczego kochający Bóg dopuszcza do tej choroby? Przecież mogłoby być tak pięknie… Była na początku tak bardzo kochającą matką bądź też oddawała całe serce w przedszkolu, które prowadzą przy klasztorze; był dobrze zapowiadającym się pracownikiem czy świetnym spowiednikiem.

„Wstań”, które trzymasz w ręku, dotyka problemu alkoholizmu i pijaństwa. Problemu, który nikogo ze spokojną głową zostawić nie pozwala. Alkoholizm jest bowiem chorobą, której skutki ciągną się przez kilka pokoleń.

Ten numer rozpoczynamy mocnym świadectwem księdza alkoholika. Świadectwem będącym kazaniem, które wygłosił on w swojej parafii po powrocie z leczenia odwykowego. Jest również list do alkoholu napisany w trakcie terapii w jednym z ośrodków, w którym przebywał. Dziś jest szczęśliwym, trzeźwiejącym alkoholikiem. Jest w stanie nie sięgnąć po kieliszek, także wtedy gdy inni przy nim z alkoholu korzystają. Jego parafianie byli świadkami tej drogi przemiany. Czy zrazili się do pijącego proboszcza? Nie. Dziś towarzyszą mu i słowem docenienia podjętego trudu, i modlitwą.

Nie wszystko złoto, co się świeci – nie każdy nadużywający alkoholu to alkoholik. O tym, czym pijaństwo różni się od alkoholizmu, przeczytamy w artykule Katarzyny Dąbek. Polecam również wywiad z Anną Zadarnowską, psychologiem i psychoterapeutką pracującą w Krakowskim Centrum Terapii Uzależnień. O mechanizmach występujących u osób uzależnionych i ich rodzin opowiada kl. Michałowi Tomace SCJ, któremu chcę podziękować za wspólny czas pracy w naszej redakcji.

ks. Radosław Warenda SCJ