Kategorie

Książka tygodnia

Skandale sportowe i oszustwa

Sponsorzy konkursu

Książka miesiąca

Wstań luty-marzec 2015

Zdecydowanie zbyt często zadajemy pytania o to, skąd bierze się zło oraz dlaczego tyle jest nieszczęść i cierpienia, których sens niełatwo odnaleźć. Wcale nie chodzi mi o to, aby takich pytań nie stawiać, lecz aby zadbać o zdrową proporcję. Trzeba również pytać, dlaczego istnieje dobro. Dlaczego jednego czy drugiego człowieka stać na prawdziwy heroizm? Nawet tych, którzy nie wierzą w Boga albo robią to na inny niż nasz, katolicki sposób. Kto jest autorem pokładów dobra w człowieku? I co zrobić, by drzemiące dobro przyciśnięte kołdrą echa afer, ciężaru podejrzliwości i nikłej nadziei na lepsze rozbudzić do poziomu Ewangelii? Ta jest nadal Dobrą Nowiną, choć i z tego czasami próbują ją okraść.

Trzeba pielęgnować chwile, gdy zza kurtyny lęku wysuwa się światło miłości. Tak też jest i w tych dniach, świętujemy bowiem święto. A dokładnie 250. rocznicę ustanowienia święta Najświętszego Serca Jezusowego przez papieża Klemensa XIII. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie Kościół w Polsce prosił Stolicę Apostolską o to święto. Czy dziś stać nas, wierzących, na to samo? Na świętowanie prawdziwej miłości bardziej niż lęku, NFZ-owych kłopotów i francuskich czy europejskich dramatów?

Ten numer „Wstań” jest o Bożej miłości, która potrafi wyciągnąć z największych tarapatów. Doświadczył tego Artur Ceroński, który już w wieku 17 lat zabił człowieka. Dla ilu z nas byłby przegrany na całe życie? Ilu z nas zażądałoby jego śmierci? Bóg przemówił do niego przez… Ewangelię św. Jana. Bóg był zawsze przekonany do niego. On od tamtej chwili w celi już też. Ludzie do jego nawrócenia przekonywali się 7 lat. Dziś jest pastorem niekatolickiej wspólnoty kościelnej.

Polecam artykuł Anety Pisarczyk, który pomaga otwierać drzwi tym, którym trudne przeżycia z dzieciństwa nie pozwalają kochać w pełni. A także refleksję ks. Józefa Lacha SCJ o duchowości seniora. Przecież nie można modlić się tak samo przez całe życie.

 ks. Radosław Warenda SCJ