Kategorie

Książka tygodnia

Skandale sportowe i oszustwa

Sponsorzy konkursu

Książka miesiąca

Czas serca marzec-kwiecień 2016

W dniach 14-16 kwietnia br., najpierw w Gnieźnie, a potem w Ostrowie Lednickim i w Poznaniu odbędą się uroczyste państwowo-kościelne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Weźmie w nich udział polski episkopat, ale także parlament i senat. To wydarzenie sprzed ponad tysiąca lat zdecydowało o zrodzeniu się polskiej państwowości w oparciu o niezależną strukturę kościelną, a potem przez stulecia kształtowało polską kulturę i narodową tożsamość. Profesor Jan Draus, wybitny historyk, kreśli w swoim artykule szeroką perspektywę wydarzenia chrztu Polski i jego konsekwencji dla dziejów naszej ojczyzny. Koniecznie trzeba przeczytać!

Wydarzenie chrztu wpłynęło na losy Polski, ale przecież dotyka ono każdego z nas osobiście. Kto przyjął chrzest z wody i Ducha Świętego, narodził się na nowo, jest nowym stworzeniem. O tych nowych narodzinach snuje refleksje ks. Kamiński w pierwszopiątkowej homilii. O ludziach, którzy z rożnych powodów przyjmują chrzest jako dorośli, opowiada s. Ewa Godzińska, zajmująca się katechumenatem dorosłych. Dlaczego chrzcimy dzieci? Dlaczego nie czekamy z chrztem aż dorosną? – na te pytania próbują odpowiedzieć rodzice dwójki dzieci, Klaudyna i Krzysztof, a także pani teolog Elżbieta Wiater. Sam chrzest jest początkiem drogi wiary. Co tak naprawdę oznacza „być chrześcijaninem” próbuje wyjaśnić s. Natalia Tendaj. I jeszcze zwiastun ciekawej lektury: 10 ateistów zmienia autobus. To zbiór świadectw o tych, którzy swoje poszukiwania prawdy i sensu życia zakończyli wyborem Jezusa Chrystusa. Kolejne potwierdzenie, że z Nim rozpoczyna się nowe życie.

Mam nadzieję, że kolejny numer Czasu Serca nie tylko przypomni nam, jak kluczowym dla nas Polaków był wybór chrześcijaństwa i chrzest naszych przodków, ale też jak ważne jest, by to dziedzictwo chrześcijańskiej wiary pielęgnować dziś w naszych społecznościach, rodzinach i w życiu osobistym. To jest nasza siła i nasza polska i katolicka tożsamość. 

A tych wszystkich, którzy pragną pogłębić swoje życie w Chrystusie, zapraszam na rekolekcje do Kluczborka w dniach 20-22 maja br.!

 

ks. Dariusz Salamon SCJ

redaktor naczelny