Kategorie

Książka tygodnia

Skandale sportowe i oszustwa

Sponsorzy konkursu

Książka miesiąca

Poradnik Bibliotekarza 12/2016

Grudzień to czas niepowtarzalnego klimatu związanego z Bożym Narodzeniem, to okres spotkań towarzyskich, integracyjnych, różnego rodzaju imprez bibliotecznych. Zabiegani, nie mamy czasu na lekturę dłuższych tekstów. Stąd też propozycja redakcji „Poradnika Bibliotekarza” przygotowania numeru składającego się z różnorodnych tekstów, o lżejszej tematyce; czytelnicy dowiedzą się, co najchętniej czytają dzieci i młodzież, jak rozumieć istotę książki zabytkowej i jak z nią obcować, jak wykorzystać przestrzeń architektoniczną w bibliotece do jej promocji, jakie gry proponować czytelnikom. To zaledwie część propozycji, warto zatem znaleźć czas na, chociażby przejrzenie czasopisma.

W numerze warto przeczytać:

Harry Potter i co dalej? Czytelnictwo dzieci i młodzieży w powiecie gnieźnieńskim. Artykuł jest omówieniem badań ankietowych, przeprowadzonych wśród 776 uczniów z 33 szkół powiatu gnieźnieńskiego w terminie październik-grudzień 2015 r. – równolegle w trzech obszarach: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna. Z analizy ankiet wynika, że czytanie książek preferują dziewczęta, a chłopcy chętniej uczestniczą w spotkaniach ze znajomymi, grach komputerowych, interesują się sportem. Uczniowie cenią walory literatury przygodowej i fantastycznej, natomiast nie czytają literatury popularnonaukowej i naukowej. Nadal korzystają z książek papierowych, ale wraz z wiekiem, zwłaszcza chłopcy sięgają po e-booki i audiobooki.

Jak mówić o książkach zabytkowych? Przygotowując lekcje biblioteczne, warto zwrócić uwagę młodzieży na książkę zabytkową. Takie spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem w bibliotece. W niniejszym artykule, Marcin Twardzik przybliża pojęcie książki zabytkowej, jej rodzaje, wyjaśnia takie terminy jak: iluminacja, rodzaje opraw, charakterystyczne cechy opraw. Uzupełnieniem tego tekstu jest materiał metodyczny związany z realizację lekcji nt. książki zabytkowej autorstwa Urszuli Szabli.

Wykorzystanie położenia, przestrzeni i uwarunkowań architektonicznych w promocji Biblioteki Publicznej w Bogatyni. Aleksandra Mikulska omawia problem promocji Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Bogatyni w kontekście uwarunkowań architektonicznych. Zaprasza czytelników do zwiedzenia placówki. Swoją analizę rozpoczyna najpierw od budynku i otoczenia biblioteki, przechodząc następnie do pomieszczeń w jej wnętrzach. W obu przypadkach zwraca uwagę na miejsca, które można wykorzystać na efektywną promocję placówki. Podpowiada jakiego typu działania promocyjne warto realizować w holu, czytelni, wypożyczalni lub poza biblioteką.

Gry planszowe w bibliotece. Temat gier pojawia się coraz częściej w mediach, co wynika z mody na gry planszowe. W bibliotekach organizowane są konkursy, spotkania, festiwale związane tematycznie z grami. Powiększa się grono miłośników gier. W tej sytuacji bibliotekarz staje przed problemem wyboru gier do zbiorów bibliotecznych. Celem artykułu Andrzeja Januszewskiego jest praktyczna pomoc bibliotekarzom w wyborze gier dla danej kategorii bywalców biblioteki, od najmłodszych czytelników, poprzez uczniów szkoły podstawowej, aż do starszej młodzieży. Autor ocenia wybrane gry, zwracając uwagę na ich walory edukacyjne.

Złowić mężczyznę do biblioteki. Mężczyźni raczej stronią od bywania w bibliotekach. Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach realizuje program zachęcający mężczyzn do odwiedzenia biblioteki. Powstał Klub Kulturalnego Kibica (KKK), projekt „Od radia do iPoda” (konstruowanie własnego radia), spotkania z historią „Konstruktorzy marzeń”. Realizację programu Paweł Piwowarczyk, dyrektor MBP oparł na własnych zainteresowaniach sportowych. KKK, działający przy bibliotece od 5 lat zrzesza miłośników sportu, którzy wspólnie uczestniczą w imprezach sportowych oraz w piłkarskich spotkaniach w bibliotece. Łączy pasje sportowe z zainteresowaniami humanistycznymi, integruje, pozyskuje czytelników. Warto naśladować inicjatywy MBP w Dobczycach.

Zwiedzamy biblioteki: GBP w Bogatyni, ˜ Biblioforum w Gliwicach (biblioteka w galerii handlowej).

Ponadto w numerze: teksty środowiskowe, metodyczne, recenzje, relacje, felieton Emeryka.

Życzę udanej lektury,
Jadwiga Chruścińska