Kategorie

Książka tygodnia

Skandale sportowe i oszustwa

Sponsorzy konkursu

Książka miesiąca

Poradnik Bibliotekarza 2/2017

W numerze warto przeczytać:

    Czas na gruntowne wietrzenie czytelni, czyli wieści z frontu walki ze stereotypami

Pracownice Czytelni Biblioteki Głównej w Tychach Irena Śliwa i Maria Bisztyga w swoim artykule podjęły się trudnego zadania polegającego na walce ze stereotypem czytelni jako miejsca, gdzie nic ciekawego się nie dzieje. Udowadniają, że czytelnia nie jest „składowiskiem mało przydatnych książek i czasopism”, a zatrudnieni w tym dziale bibliotekarze mają niewiele pracy. Pomimo spadku liczby odwiedzin i udostępnień, w Czytelni Książnicy Tyskiej podejmowane są różne ciekawe inicjatywy i merytoryczne wyzwania. Realizuje ona nowoczesne rozwiązania w postaci dostępu do systemu informacji prawnej LEX Sigma, udziału w Konsorcjum IBUK Bibliotek Województwa Śląskiego. Ważnym elementem każdej czytelni jest bibliotekarz, który współcześnie pełni funkcje brokera informacji, psychologa, bibliografa, regionalisty, osoby od zastępstw, która jest przenoszona na krótko do innych jednostek organizacyjnych biblioteki. Działalność czytelni jest promowana poprzez bogatą ofertę imprez bibliotecznych (wystawy, spotkania regionalne), szkolenia komputerowe, współpracę z innymi instytucjami. W planach na przyszłość: tworzenie baz tyskiej bibliografii regionalnej i bibliografii artykułów z czasopism naukowych, uzupełnienie bazy Prolib oraz zadania usprawniające pracę w czytelni: wypożyczenia krótkoterminowe, windykacja nie zwróconych przez czytelników zbiorów, a przede wszystkim ukierunkowanie czytelni na działania związane z regionem śląskim.

Artykuł jest bardzo ciekawy, polemiczny, zachęcamy zatem do czytania i podzielenia się z czytelnikami „PB” swoimi doświadczeniami w pracy czytelni.

    Turcja dawniej i dziś, książki i polityka

Krótkie omówienie rynku książki w Turcji – państwa poszukującego swojego miejsca w regionie i na świecie, z dominującymi zmianami politycznymi i społecznymi. W 2015 r. pod względem wydawanych tytułów Turcja znalazła się na 11 miejscu w skali świata, a tureccy wydawcy byli ważnymi graczami w dziedzinie zakupu licencji na wydawanie książek obcych autorów. Dużą renomą cieszyły się Targi Książki w Istambule w 2016 r. odbywające się pod hasłem „Wolność dla słowa i publikowania”. Autor tekstu, Bogdan Klukowski wskazuje na fakt zmian politycznych odczuwanych w sektorze książki jak np. zamykanie wydawnictw, tytułów prasowych, radiostacji i stacji telewizyjnych.

    „Kawarna” – eurogra doskonała?

Kontynuacja cyklu artykułów Andrzeja Januszewskiego nt. gier planszowych, które znalazły swoje dobre miejsce w bibliotekach. Tym razem autor poleca bibliotekarzom i miłośnikom gier eurogrę „Kawarna”, opisując jej cechy charakterystyczne i zasady gry.

    200 lat Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Cz. 2

Część druga skomplikowanej i burzliwej historii Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie pióra Martyny Figiel – tym razem przedstawiono losy Biblioteki w czasie I wojny światowej i w latach 1915-1939.

    Tygryski Joanny Papuzińskiej – 50-lecie debiutu literackiego

Oliwia Brzeźniak, na kanwie jubileuszu 50-lecia debiutu literackiego Joanny Papuzińskiej, przypomina czytelnikom „PB” pierwszą książkę jubilatki Tygryski (1966), jej genezę (związaną z autentycznym wydarzeniem z życia córki Agnieszki), kolejne wydania, spektakl w Teatrze „Lalka” oparty na publikacji. Tygryski są chętnie czytane przez dzieci i wykorzystywane w działalności metodycznej bibliotek, współpracujących z dziećmi.

Zwiedzamy biblioteki:

Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu – ciekawa aranżacja i estetyka wnętrza, oryginalne murale zdobiące ściany biblioteki, nowe meble, sprzęt komputerowy. Działalność Lokalnego Centrum Kompetencji

Ponadto w numerze: informacja o nowościach wydawniczych, materiały środowiskowe i metodyczne, najnowszy felieton Emeryka.

Zapraszam do lektury, Jadwiga Chruścińska