Kategorie

Książka tygodnia

Skandale sportowe i oszustwa

Sponsorzy konkursu

Książka miesiąca

Poradnik Bibliotekarza 3/2017

W numerze marcowym zaproponowaliśmy teksty dotyczące czytelnictwa: jak zachęcić dzieci i młodzież do czytania, opinie różnych osób reprezentujących różne profesje nt.  dlaczego warto czytać, co to jest booktalking i jak zareklamować dzieciom książki w bibliotece, o roli gry planszowej „W pustyni i w puszczy” i jej wpływie na podjęcie lektury.

Polecamy lekturę następujących artykułów:

    Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży

Spojrzenie nauczyciela na fakt czytania lub nieczytania książek przez dzieci i zachęcenie rodziców/bibliotekarzy do podjęcia działań na rzecz budowania pozytywnych relacji z młodym pokoleniem poprzez wspólną lekturę, czytanie na głos, pozwolenie na wybór książek wg uznania dzieci. Autorka tekstu Marzena Tyl wskazuje w jaki sposób nauczyciel i biblioteka szkolna mogą inspirować wzrost czytelnictwa. 

    Booktalking – sztuka prezentacji książek

Autorka tekstu Luiza Rojek wyjaśnia czym jest booktalking, podaje zasady przeprowadzenia wśród dzieci prezentację książki, w jaki sposób ją urozmaicić, jak ją przygotować.

    Czy Mahdi był gruby? Kulisy powstania edukacyjnej gry „W pustyni i w puszczy”

Rzadko możemy poznać kulisy gier edukacyjnych. Powstają one w wyniku wielu długich dyskusji polonistów, metodyków, grafików i projektantów gier. Warto przeczytać ten tekst i dowiedzieć się jakie są funkcje gry, jaka jest jej mechanika i jakie czynniki decydują o jej wyglądzie. W jaki sposób przeprowadzono praktyczne warsztaty w szkołach z zakresu obsługi gry „W pustyni i w puszczy”. Nowe wydanie gry przygotowano w oparciu o rozmowy z bibliotekarzami i nauczycielami.

    Jak radomscy bibliotekarze książki polecają… Kilka słów o współpracy z lokalną telewizją

Maria Wiktoria Trojanowska dzieli się z czytelnikami „Poradnika Bibliotekarza” swoimi doświadczeniami w zakresie współpracy z lokalną telewizją. Raz w miesiącu odbywają się nagrania audycji „Książka na weekend”, która prezentowana jest w telewizji w każdym tygodniu. Pracownicy biblioteki recenzują książki znajdujące się w zbiorach biblioteki, polecając w ten sposób ich lekturę czytelnikom. Ta współpraca promuje bibliotekę wśród radomian, jej nabytki oraz także… bibliotekarzy. Autorka zachęca inne biblioteki do podjęcia podobnego działania.

    Poznajemy biblioteki:

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Końskich – opis remontu biblioteki i jej metamorfozy: nowoczesna aranżacja przestrzeni bibliotecznej, funkcjonalność pomieszczeń, nowe estetyczne umeblowanie, sprzęt biblioteczny, biurowy i komputerowy, galeria wystawiennicza.

Ponadto w numerze: kontynuacja cyklu „Sylwetki przewodniczących SBP” autorstwa Hanny Łaskarzewskiej, druga część poświęcona Adamowi Łysakowskiego i jego działaniom w okresie II wojny światowej, współpraca z okupantem niemieckim w zakresie ratowania zbiorów bibliotecznych po powstaniu warszawskim, informacja o nowych wydawnictwach zawodowych, teksty środowiskowe i metodyczne. Jak zwykle zachęcam do przeczytania felietonu Emeryka.

Życzę udanej lektury, Jadwiga Chruścińska