Kategorie

Książka tygodnia

Skandale sportowe i oszustwa

Sponsorzy konkursu

Książka miesiąca

Poradnik Bibliotekarza 5/2017

Maj - miesiąc związany tradycyjnie z książką i czytelnictwem, ale od kilkunastu lat również z promocją biblioteki (Tydzień Bibliotek) i podkreśleniem roli zawodu bibliotekarza we współczesnym społeczeństwie (Dzień Bibliotekarza i Bibliotek). Numer majowy „PB” jak zwykle nawiązuje do tych wydarzeń; prezentuje dwa teksty autorek pracujących w bibliotekach publicznych, będące subiektywną interpretacją tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek – Biblioteka! Oczywiście!

W numerze warto przeczytać:

    Reklama w świecie książki. Cz. 1

Aleksandra Janik omawia różne sposoby reklamowania książek; w części pierwszej artykułu koncentruje się na książkach reklamujących inne książki (tzw. książki o książce) i pop up’y, czyli książki rozkładanki, książki trójwymiarowe, karuzele, skupiające się na ilustracji, a nie na tekście. Ważną reklamą książki są adaptacje filmowe dzieła literackiego.

    Przyszłość ocala biblioteki

Tekst Moniki Simonjetz nawiązuje do hasła Tygodnia Bibliotek, a tytuł artykułu do słów Cypriana Norwida „Przyszłość ocala co jest jej potrzebne…”. Autorka snuje rozważania nt. obecnej roli biblioteki, oferującej swoje usługi dla różnych kategorii odbiorców, będącej dobrym miejscem dla małego i dorosłego czytelnika i mającej według niej zapewnioną perspektywę przyszłości. Biblioteka to oczywistość dla bibliotekarza, który dzięki swoim kompetencjom decyduje o kształcie i przemianach tych placówek. Biblioteka to też oczywistość dla organizatorów, czyli władz samorządowych, ambasador gminy, szeroka gama inicjatyw lokalnych (atuty biblioteki).

    Biblioteka! Oczywiście!

Nieco inny punkt widzenia na współczesną bibliotekę. Ewa Korulczyk, inicjatorka hasła Tygodnia Bibliotek 2017, wychodząc od historycznych funkcji biblioteki przedstawia szeroką działalność Biblioteki Publicznej Dzielnicy Praga-Południe w Warszawie, ukierunkowaną na potrzeby różnych kategorii czytelników (dzieci, młodzież, seniorzy).

    200 lat Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Cz. 3

Zakończenie cyklu o Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, tekstu Martyny Figiel przygotowanego z okazji jubileuszu dwustulecia działalności tej szacownej, a jednocześnie wciąż młodej duchem książnicy. Trzecia, ostatnia część dotyczy okresu II wojny światowej i lat 1945-2017.

Poznajemy biblioteki:

Chełmska Biblioteka Publiczna – nowy budynek – nowe możliwości

Najdłuższy rekord budowy biblioteki – prawie 32 lata (od 1984 r.!). Atrakcyjne wnętrze, nowoczesne wyposażenie, nowe technologie, sala widowiskowa; szeroka oferta kulturalna i edukacyjna. Ciekawe pomysły zagospodarowania przestrzeni wokół biblioteki.

Ponadto w numerze: recenzje książek zawodowych, teksty środowiskowe (m.in. jak zorganizować lekcje biblioteczne dla dzieci w bibliotece, oferta bibliotek skierowana do osób niewidomych i niedowidzących) i metodyczne (omówienie zasad gry „Splendor”, lektura Małej Syrenki H.Ch. Andersena i propozycje zabaw ruchowych osnutych na lekturze książki).

Zapraszam do lektury, Jadwiga Chruścińska