Kategorie

Książka tygodnia

Skandale sportowe i oszustwa

Sponsorzy konkursu

Książka miesiąca

Poradnik Bibliotekarza 6/2017

W numerze warto przeczytać
Kongresy IFLA w Polsce
Już wkrótce, w sierpniu br. odbędą się obrady 83. Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji we Wrocławiu. Nie jest to pierwsze międzynarodowe spotkanie bibliotekarzy w Polsce. Poprzednie odbyły się w Warszawie w 1936 r. i w 1959 r. Autor artykułu, Michał Żytomirski przypomina przebieg tamtych obrad i zakres poruszanych tematów. Tegoroczne przedsięwzięcie wrocławskie zakłada udział 1300 delegatów ze 140 krajów; będzie to największe wydarzenie tego typu w historii polskiego bibliotekarstwa.
Reklama w świecie książki. Cz. 2
Jest to kolejna część artykułu Aleksandry Janiak, omawiająca różne pomysły na reklamę książki. Tym razem autorka zaprezentowała eventy, akcje, konkursy, gadżety związane z książkami, wystawy książek, spektakularne kampanie reklamowe książek. Są to propozycje, które doskonale sprawdziły się w krajach zachodnich, ale z powodzeniem mogą być wykorzystane w warunkach polskich.
Książka i Róża. Kreatywne warsztaty literackie z elementami biblioterapii…
Zaproponowane przez Wandę Matras w artykule scenariusze powstały z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na „zamówienie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Zostały one zrealizowane w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” w kilkudziesięciu bibliotekach publicznych i naukowych w dniach 23-24 kwietnia 2017 r. Dotyczą one szanowania praw człowieka, określenia dobra, szacunku do siebie i innych ludzi. W kolejnym scenariuszu „Czarodzieje mogą wszystko” omawiana jest kwestia marzeń, dążenia do celu („wszystko co nas spotyka, zaczyna się w myślach”). Warto przeprowadzić zajęcia w oparciu o omówione w artykule scenariusze również w innych, poza Małopolską, bibliotekach.
Poznajemy biblioteki:
Filia nr 1 MBP w Zgorzelcu. Multimedialnie i popkulturowo Aranżacja biblioteki: firma Rea Design z Wrocławia, oryginalny wystrój w scenerii popkulturowej (77 m2), nowe urządzenia techniczne
Gminna Biblioteka Publiczna w Szczańcu – dążenie do lepszej jakości 224 m2 przestrzeni, 54 m2 antresoli, pracownia komputerowa, salon gier, powierzchnia wystawowa, strefa swobodnego wypoczynku, nowoczesne zasoby; mobilne regały, składane stoły – bogata działalność (kursy komputerowe, turnieje gier multimedialnych, szkolenia, itp. Biblioteka otwarta i przyjazna dla czytelników.
Ponadto w numerze: o Adamie Stebelskim, prezesie ZBiAP, o Targach Książki Dziecięcej w Bolonii, o Roku T. Kościuszki w Bibliotece Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, recenzje książek zawodowych, teksty środowiskowe, warsztatowe, metodyczne. Felieton Emeryka.
Jadwiga Chruścińska