Kategorie

Książka tygodnia

Skandale sportowe i oszustwa

Sponsorzy konkursu

Książka miesiąca

Poradnik Bibliotekarza 7/8/2017

Nareszcie lato, wakacje, trochę więcej czasu dla siebie, trochę więcej czasu na lekturę tych treści, które chcemy przeczytać. W numerze wakacyjnym czytelnik znajdzie różne artykuły problemowe dotyczące zarówno Kongresu IFLA (19-25 sierpnia), jak i „Potteromanii” z okazji dwudziestolecia wydania pierwszego tomu Harrego Pottera, sylwetki Andrzeja Grodka, kolejnego prezesa SBP. Warto przeczytać dwa interesujące wywiady z Gabrielą Niedzielską i Urszulą Kopeć-Zaborniak, zwiedzić biblioteki publiczne w Bytowie i nową placówkę usytuowaną na dworcu kolejowym we Wrocławiu, poznać Wydawnictwo Tadam, specjalizujące się m.in. w wydawaniu komiksów, zabrać w wakacyjną wędrówkę gry planszowe oraz uczestniczyć w wydarzeniach bibliotecznych związanych z Nocą Bibliotek/Muzeów. Słowem dużo różnorodności, każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie.

Zachęcam do przeczytania „wakacyjnych” artykułów:

    Harry Potter w kampanii reklamowej

Autorka, Aleksandra Janiak przedstawia, z dużym rozmachem zorganizowaną, wieloletnią kampanię związaną z promocją serii książek o Harrym Potterze i filmach osnutych na ich treściach. Opisana strategia marketingowa przyniosła ogromne korzyści finansowe dla autorki i wydawnictwa oraz wpłynęła na wzrost czytelnictwa, zachęcając do lektury nawet czytelników opornych. „Potteromania” trwa już dwadzieścia lat, można powiedzieć, że jest studnią bez dna. Nadal książki o Harrym Potterze i filmy fascynują kolejne pokolenia czytelników.

    O książkach, czytelnikach i bibliotekach. Rozmowa z Gabrielą Niedzielską – właścicielką „Autografu”

Monika Simonjetz przybliża sylwetkę Gabrieli Niedzielskiej związanej przez wiele lat z wydawnictwem „Literatura”, a teraz prowadzącej agencję autorską „Autograf”. Z racji swojej pracy zawodowej bohaterka wywiadu zetknęła się z wieloma sławnymi autorami i ilustratorami, współpracownikami książki. Organizując spotkania autorskie poznała biblioteki i czytelników. W rozmowie z M. Simonjetz mówi o swoim życiu, swoich pasjach, kontaktach ze sławnymi ludźmi. Warto przeczytać ten pasjonujący wywiad.

    Znowu biblioteka na dworcu (Wrocław Główny)

Tym razem zwiedzimy kolejną nową bibliotekę wrocławską, usytuowaną na dworcu głównym (na antresoli) o powierzchni ok. 560 m2, jej architektura dostosowana jest do zabytkowego pomieszczenia dworca. Wystrój biblioteki sprawia wrażenie klubu, a także ekskluzywnej poczekalni. Filia MBP nr 12, jedna z piękniejszych bibliotek, zasługuje na w miarę szybkie zwiedzenie.

    Z Cieszanowa w wielki świat. Rozmowa z Urszulą Kopeć-Zaborniak – Bibliotekarzem Roku 2016

Laureatka tegorocznego Konkursu SBP mówi o swojej drodze zawodowej, sukcesach, realizacjach projektów oraz wyjazdach studyjnych do Brukseli, na Łotwę. Ma rozległe zainteresowania związane nie tylko z bibliotekarstwem, pisze poezje, jest autorką tomiku Data ważności, kocha góry i … swoją rodzinę, a zwłaszcza dwuletniego synka Oskarka.

Życzę ciekawej lektury w atmosferze wakacyjnego luzu, Jadwiga Chruścińska.