Kategorie

Książka tygodnia

Skandale sportowe i oszustwa

Sponsorzy konkursu

Książka miesiąca

Poradnik Bibliotekarza 9/2017

Czytelnicy z pewnością wiedzą, że numer wrześniowy jest przygotowywany jeszcze w lipcu. Dlatego też zawarte w nim treści nie dotyczą tak ważnego wydarzenia w polskim bibliotekarstwie, jakim są sierpniowe obrady Kongresu IFLA we Wrocławiu (19-25.08). Ale czeka nas wkrótce równie ważny Jubileusz Stulecia SBP. Z tej okazji proponuję tekst H. Hollendra nawiązujący do tej rocznicy, który wskazuje na problemy wymagające przedyskutowania na Zjeździe w październiku.

W numerze wart przeczytać:

    Czy to jest kraj dla starych stowarzyszeń? Refleksje bibliotekarza na stulecie SBP

Już tytuł artykułu dr. Henryka Hollendra określa jego treść. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, jeden z najliczniejszych związków w Polsce, obchodzi w tym roku stulecie działalności. Doniosły jubileusz jest dla autora tekstu punktem wyjścia do refleksji nad istotą tej organizacji, jej dorobkiem, dobrymi i negatywnymi stronami. Autor widzi potrzebę przedyskutowania wielu istotnych dla zawodu bibliotekarskiego i bibliotek kwestii, zasygnalizowanych w tym materiale, mając jednocześnie nadzieję na poruszenie tych tematów w czasie najbliższego Zjazdu. Warto przeczytać ten artykuł i zastanowić się nad rolą SBP i możliwościami zmian.

    Dlaczego warto bywać w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie?

PBW w Lublinie świadczy usługi edukacyjne i kulturalne dla nauczycieli, uczniów i studentów na najwyższym poziomie. Niniejszy artykuł pokazuje całokształt prac biblioteki, począwszy od kształtowania zbiorów po bogaty zestaw działań środowiskowych. Atuty biblioteki zarówno merytoryczne, jak i lokalizacyjne w obrębie Lublina zachęcą z pewnością czytelników PB do odwiedzenia tej prężnie działającej placówki.

    Biblioteka i Centrum Dziedzictwa w Geelong w Australii

Autorka tomiku Świat bibliotek. Z bibliotecznych podróży Renata Ciesielska-Kruczek tym razem zabiera nas do Australii, zachęcając do obejrzenia biblioteki w Geelong, która została nominowana do światowej nagrody „Public Library of the Year”. Pełni ona rolę centralnego ośrodka, pełniącego nadzór nad 15 bibliotekami w regionie i dwoma bibliobusami. Zwraca uwagę oryginalny i inspirujący gmach biblioteki, który inspiruje do czytania, studiowania, spotykania się lub zabawy. W artykule czytelnik znajdzie dokładny opis poszczególnych kondygnacji i pomieszczeń, a także świadczonych usług i organizowanych wydarzeń.

    Pamięci Józefa Piłsudskiego i emigracji w Europie i za Oceanem

Artykuł o działalności dwóch instytutów emigracyjnych: w Nowym Jorku i Londynie, którym patronuje Marszałek Józef Piłdsudski i którego obecny Rok obchodzimy w Polsce. Do tych obchodów nawiązuje bibliografia prac o wielkim Polaku, zamieszczona w Materiałach Metodycznych „Poradnika”.

Zwiedzamy biblioteki:

Biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku

Biblioteka ECS (o powierzchni użytkowej1200 m2) działa w gmachu Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku od dwóch lat, architektura budynku nawiązuje do industrialnej estetyki, przypomina kadłub statku, zbiory 25 tys. woluminów, w tym 5 tys. wydawnictw nielegalnych. Bogata działalność kulturalna i edukacyjna, o której warto przeczytać w artykule Gabrieli Skorackiej.

Ponadto w numerze: teksty związane z Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, Warszawskimi Targami Książki, a także omówienie wydawnictw fachowych, materiały środowiskowe i metodyczne oraz felieton Emeryka.

Życzę ciekawej lektury, Jadwiga Chruścińska