Kategorie

Książka tygodnia

Skandale sportowe i oszustwa

Sponsorzy konkursu

Książka miesiąca

Poradnik Bibliotekarza 10/2017

Stosunkowo niedawno zakończyły się z sukcesem obrady Kongresu IFLA we Wrocławiu, które zgromadziły ok. 1300 bibliotekarzy z całego świata (relacja w bieżącym numerze „PB”). Przed nami kolejne, ważne wyzwanie – 100 stulecie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (20.10.br.) oraz wybory nowych władz naszej największej organizacji bibliotekarskiej.
Tymczasem zapraszam do lektury, polecając artykuły:
Kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba… Nowe perspektywy w badaniach Biblioteki Narodowej
Izabela Koryś, współautorka raportów nt. czytelnictwa Biblioteki Narodowej omawia problemy czytelnictwa Polaków z punktu widzenia dnia dzisiejszego, kiedy obok książek szeroko dostępny jest Internet z archiwami prasowymi, e-bookami, audiobookami, filmami oraz z możliwością skorzystania z blogów, forów dyskusyjnych i stron internetowych poświęconych określonej tematyce. Autorka stawia tezę, „skoro nie musimy już czytać książek, aby funkcjonować w świecie, czytamy, ponieważ tego chcemy”. Populacja lubiących czytać (12%) jest prawie równa grupie przeciwników czytania (11%), 22% to tzw. osoby neutralne. Lektura artykułu pozwoli na bliższe zapoznanie się ze złożoną kwestią czytania i nie czytania.
Czytanie w ofensywie
Artykuł Moniki Simonjetz, również dotyczący czytelnictwa, ma bardziej pozytywny wydźwięk niż poprzedni tekst. Otacza nas kultura pisma, zakorzeniona w naszym dziedzictwie. Jest ona wszędzie, z książką można zetknąć się na pokładach samolotów, w pociągach (akcja „Zaczytaj się w podróży”), czasami nawet w kościele (regał bookcrossingu), na szlakach turystycznych w środku miasta w postaci brył w kształcie książki, z hasłami dot. książek na ławkach, czapkach, szalikach, wizerunkami pisarzy na koszulkach. Lekturę książek polecają kawiarnie. Czy czytanie może być trendy? Odsyłam do rozważań autorki tekstu.
Światowy Kongres IFLA 2017 – doniesienia z Wrocławia
Tych, którzy nie czytali doniesień z Kongresu IFLA – bezpośrednio z Wrocławia – na łamach portalu sbp, zapraszam do lektury tej relacji, która w skrócie prezentuje najważniejsze wydarzenia, sesje i wystąpienia. Warto wiedzieć nt. jakich problemów dyskutowano w czasie Kongresu, jakie tematy poruszano.
Sylwetki przewodniczących SBP. Bogdan Horodyski (1904-1965) – człowiek wielkich zasług
Cykl „Sylwetki przewodniczących SBP” zainaugurowany przez redakcję „PB” z okazji 100-lecia SBP stanowi pasjonującą lekturę. Hanna Łaskarzewska omawia życie i działalność kolejnych prezesów Stowarzyszenia na tle bogatej historii tej organizacji. W nr 10 sylwetka Bogdana Horodyskiego długoletniego przewodniczącego w latach 1957-1965.
Zwiedzamy biblioteki: Biblioteka w Zbąszyniu – tradycyjnie, na nowo
Od stycznia 2015 r. biblioteka działa w nowoczesnym, przestronnym budynku, prowadząc bogatą działalność kulturalną, ukierunkowaną na potrzeby czytelnika. Biblioteka zwraca uwagę na promocję czytelnictwa, współpracę z samorządem. Specjalna oferta dla dzieci.
Ponadto w numerze: materiały z okazji „Narodowego Czytania” Wesela St. Wyspiańskiego, scenariusz zajęć bibliotecznych Jak kreatywnie wybrnąć z kłopotu? Felieton Emeryka.