Kategorie

Książka tygodnia

Skandale sportowe i oszustwa

Sponsorzy konkursu

Książka miesiąca

Poradnik Bibliotekarza 11/2017

    W Hogwarcie i w puszczy. Od maja 2016 do maja 2017, czyli rok w książce dla dzieci i młodzieży. Cz. 1
Michał Zając w swoim dorocznym artykule wskazuje na zjawiska wydawnicze charakterystyczne dla roku 2017. Zwraca uwagę na powrót potteromanii, na rynku polskiego rynku dziecięcego króluje w dalszym ciągu „Harry Potter”, …Nela podróżniczka oraz biografistyka. Ważnym tematem są uchodźcy i książki związane z tym problemem. Spada zainteresowanie pseudoksiążkami (Zniszcz ten dziennik), a także sprzedażą e-booków (W. Brytania, USA), autor analizuje opinie nt. jednolitej ceny książki, prezentuje nowe firmy wydawnicze, organizacje non profit wspierające książkę i czytelnictwo najmłodszych, działalność Polskiej Sekcji IBBY oraz przedstawia książki nagrodzone. W następnym numerze cz. 2. Wydawnictwa.

    Marszałek Piłsudski – czytelnik, pisarz, wydawca
Artykuł Martyny Figiel nawiązuje do Roku Józefa Piłsudskiego. Czytelnik pozna sylwetkę marszałka Polski od strony jego lektur czytelniczych, działalności pisarskiej, a nawet wydawniczej.

    Infobrokering w Niemczech – wybrane zagadnienia
Nie często spotkać można na łamach „PB” artykuły nt. infobrokeringu. Tym razem Paulina Socha zaprasza czytelników do Niemiec, gdzie dziedzina ta rozwija się prężnie i cieszy się dużą popularnością. Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech infobroker postrzegany jest jako osoba, która trudni się wyszukiwaniem informacji. Autorka omawia definicję infobrokeringu, kompetencje, warsztat informacyjny infobrokerów.

    IFLA we Wrocławiu, czyli do trzech razy sztuka
Grażyna Lewandowicz będąc wolontariuszem i zarazem autorką referatu w swojej osobistej relacji z wrocławskich obrad wprowadza czytelników w tajniki światowej konferencji, jej niepowtarzalny klimat, merytoryczne dyskusje, kontakty osobiste. Omawia sesje, w których uczestniczyła, m.in. nt. nowelizacji wytycznych dla bibliotecznych usług dla dzieci i młodzieży, problemów piśmienności, a zwłaszcza tworzenia przestrzeni dla dzieci z autyzmem, a także bibliotek publicznych w miastach. Przybliża zakres prac wolontariusza podczas IFLI.

    Zwiedzamy biblioteki
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli: zabytkowe zabudowania dostosowane do potrzeb nowoczesnej placówki bibliotecznej, przyjaznej i otwartej dla czytelników, SelfCheck, czyli „samowypożyczanie” w Wypożyczalni Głównej, Czytelnia Multimedialna, Czytelnia Ogólna, (stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, drukarki, kserokopiarki; myszy skanujące), Czytelnia Regionalna, kolorowy Oddział dla Dzieci, Ogród Sztuk z amfiteatrem, Ławeczką Romea i Julii. Słowem usługi na najwyższym poziomie,„biblioteka jak bombonierka” – określenie autorki tekstu Moniki Simonjetz.

Ponadto w numerze: relacje: z konferencji satelickiej IFLA w BUW-ie, Jubileuszu Stulecia SBP, artykuł o wydawnictwie Aetos Media, prezentacja wydawnictw fachowych, materiały środowiskowe i metodyczne, Ostatni felieton Emeryka (R. Turkiewicza).