Kategorie

Książka tygodnia

Skandale sportowe i oszustwa

Sponsorzy konkursu

Książka miesiąca

Oremus Nr 12 (255) 2017

W grudniowym numerze miesięcznika „Oremus”:
- czytania i modlitwy mszalne na każdy dzień;
- wprowadzenia liturgiczne i rozważania – na niedziele, uroczystości i święta – napisane przez ks. Adama Kiełtyka, biblistę, duszpasterza z Corbetty (Włochy), oraz Annę M. Faszczową, teologa-dogmatyka, animatorkę chóru Angelus w Horyńcu-Zdroju;
- modlitwy wiernych przygotowane przez małe siostry Jezusa;
- wstępy do okresu Adwentu i okresu Narodzenia Pańskiego napisane przez s. Annę Hyszko CHR, jadwiżankę, dyrektor Ośrodka Formacji Liturgicznej św. Jana Chrzciciela w Zawichoście;
- kolejny tekst z działu „Pytania i odpowiedzi”. Ks. Bartosz Szoplik, liturgista z Warszawy, odpowiada na pytanie:
Czy na „Ojcze nasz” w czasie Mszy świętej powinni rozkładać ręce jedynie główny celebrans i koncelebransi? Widzimy, że niekiedy też tak robią wierni świeccy. Czy ich postawa podczas tej modlitwy jest ustalona czy dowolna?
- propozycje śpiewów na niedziele, uroczystości i święta przygotowane przez Adama Kowalskiego.
W ramach „Liturgicznego ABC” Maciej Zachara MIC proponuje tekst „Zgromadzenie liturgiczne – znak Kościoła”. „Przychodząc na liturgię, nie jesteśmy jak publiczność w kinie czy na koncercie, gdzie każdy niejako na własną rękę uczestniczy w tym wydarzeniu. W Kościele ani nie jesteśmy samotnymi wyspami, gdzie każdy załatwia swoje indywidualne sprawy z Panem Bogiem, ani też nie roztapiamy się w anonimowej masie. Jesteśmy osobami we wspólnocie, współtworzącymi Ciało Chrystusa” – zaznacza autor.
Michał Kozak MIC w cyklu „Pokochać Psalmy” rozpoczyna nowy cykl rozważań, będących formą medytacji nad konkretnym psalmem wybranym z niedzielnej liturgii słowa. W grudniowym odcinku jest to Psalm 85.
Halina Świrska, autorka „Naszej okładki”, przybliża „Adorację Dzieciątka” (Fra Angelico).
Ponadto w numerze – jak zawsze – części stałe Mszy świętej.