Kategorie

Książka tygodnia

Skandale sportowe i oszustwa

Sponsorzy konkursu

Książka miesiąca

Poradnik Bibliotekarza 12/2017

W numerze grudniowym polecam lekturę następujących tekstów:

W Hogwarcie i w puszczy. Od maja 2016 do maja 2017, czyli rok w książce dla dzieci i młodzieży. Część 2
Kontynuacja artykułu dr. Michała Zająca poświęcona analizie produkcji wydawniczej w zakresie literatury dziecięcej i młodzieżowej. Autor dokonał oceny dorobku wydawniczego przyglądając się działalności poszczególnych oficyn jak: Wydawnictwo Olesiejuk, Egmont Polska, Media Rodzina, Papilon, Jaguar, Nasza Księgarnia, Grupa MAC, Zielona Sowa, Dwie Siostry, Adamada, Literatura. Oferta różnorodna, bogata, czasami sprawiająca wrażenie „nadprodukcji”.

Biblioteka Narodowa Australii w Canberze
Wyjazd zawodowy do Australii nie jest prostą sprawą. Warto zatem z Renatą Ciesielską-Kruczek zwiedzić Bibliotekę Narodową w Canberze znajdującą się w budynku w stylu grecko-rzymskim – wybudowanym w 1968 r. Jej wystrój nawiązuje do kultury i historii tego kontynentu. Autorka prezentuje zbiory, na które składają się: kolekcje australianów, relacje ustne, nagrania folklorystyczne np. dotyczące Aborygenów. Biblioteka Narodowa Australii to „pamięć narodu”, określająca miejsce Australii na świecie.

I Mistrzostwa Polski Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek w półmaratonie. Wywiad ze zwycięzcą Dawidem Kotlarkiem w Zielonej Górze
Rzadko spotyka się wśród różnorodnych hobby bibliotekarzy pasje sportowe. Dawid Kotlarek, zwycięzca w półmaratonie I Mistrzostw Polski Bibliotekarzy mówi o swojej drodze i zamiłowaniach zawodowych (pracuje w WiMBP w Zielonej Górze jako kierownik Działu Badań, Analiz i Metodyki), naukowych (jest doktorem nauk humanistycznych), o roli sportu w swoim życiu.

Zwiedzamy biblioteki:
Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie
Nowoczesna, przestronna, wygodna i otwarta dla czytelników biblioteka. Ciekawa lokalizacja blisko mogileńskiego parku i jeziora. Atutem biblioteki – nowości wydawnicze, czasopisma, które można przeglądać w przestronnym holu, na wygodnych kanapach. Wypożyczalnia, czytelnia, sala multimedialna, konferencyjna. Kolorowy wystrój Oddziału dla Dzieci.

Ponadto w numerze: kolejna sylwetka prezesa SBP (Jan Baumgart), nowości wydawnicze, materiały środowiskowe i metodyczne, tym razem nawiązujące do tematyki związanej ze Świętami Bożego Narodzenia.

Życzę ciekawych wrażeń z lektury
Jadwiga Chruścińska