Kategorie

Książka tygodnia

Skandale sportowe i oszustwa

Sponsorzy konkursu

Książka miesiąca

Poradnik Bibliotekarza 2/2018

Nowy Rok rozpoczęliśmy wydaniem „Poradnika Bibliotekarza” w nowej szacie graficznej. Teraz prezentujemy kolejną odsłonę czasopisma, proponując różnorodne, ciekawe teksty.
W zeszłym numerze zapoczątkowaliśmy tekst nt. potrzeb bibliotecznych czytelników g/Głuchych, wskazując na problemy w nawiązaniu kontaktu bibliotekarzy z tą kategorią odbiorców. Następny materiał również autorstwa Marty Korytkowskiej analizuje wyniki ankiety nt. przygotowania bibliotek i bibliotekarzy do obsługi g/Głuchych. Wyniki nie są zadowalające, w tej kwestii jest wiele do zrobienia. Konkluzja jest taka, że bibliotekarze nie mają żadnej wiedzy, bądź znikomą nt. potrzeb tych czytelników i nie są przygotowani do ich obsługi. Warto przygotować się do współpracy z tą kategorią czytelników.
Kolejny tekst Renaty Sztandery zachęca bibliotekarzy z małych bibliotek do podjęcia działań digitalizacyjnych swoich zbiorów. Digitalizacja nie jest domeną tylko dużych bibliotek – stwierdza autorka i podaje sposoby jej zastosowania w małych placówkach.
Czytelników z pewnością zainteresuje artykuł Roberta Kościelnego nt. hobby bibliotekarzy kanadyjskich. Pocieszający jest fakt, że na pierwszym miejscu w rankingu hobby znalazła się lektura książek, a na drugim słuchanie muzyki.
Kolejna część tego materiału dotyczy czytelnictwa młodzieży. Wbrew obiegowym opiniom, że młodzież nie czyta można stwierdzić: młodzież czyta, ale w inny sposób. Dużym zainteresowaniem cieszą się e-booki komiksów japońskich typu manga, literatura fantasy, najchętniej przedstawiana w konwencji komiksu. Ważna jest przede wszystkim fikcja, zaś fakty młodzi znajdują na stronach internetowych.
Ponadto w numerze teksty środowiskowe, nowości wydawnicze, kolejna sylwetka przewodniczącego SBP – Stanisława Badonia, wizyta w Bibliotece Publicznej w bydgoskich Jachcicach, oraz interesujący materiał metodyczny opracowany przez Wandę Matras-Mastalerz Czytam wędrując ku dorosłości. Scenariusz warsztatów z zakresu doradztwa zawodowego z elementami biblioterapii (jego treści są zgodne z polityką oświatową MEN zakładającą wprowadzenie do programów szkół doradztwa zawodowego).
Na koniec propozycja gry przygodowej Gościniec... poprzez czas i przestrzeń, czyli niezwykła przygoda w bibliotece. Można ją zorganizować w bibliotece np. z okazji Walentynek.