Kategorie

Książka tygodnia

Skandale sportowe i oszustwa

Sponsorzy konkursu

Książka miesiąca

Oremus Nr 5 (260) 2018

W majowym numerze miesięcznika „Oremus”:
- czytania i modlitwy mszalne na każdy dzień;
- wprowadzenia liturgiczne i rozważania – na niedziele, uroczystości i święta – których autorem jest Piotr Szyrszeń SDS, rekolekcjonista, kierownik duchowy z Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie;
- modlitwy wiernych przygotowane przez siostry anuncjatki z Grąblina;
- wstęp do okresu zwykłego napisany przez s. Annę Hyszko CHR, jadwiżankę, dyrektor Ośrodka Formacji Liturgicznej św. Jana Chrzciciela w Zawichoście;
- kolejny tekst z działu „Pytania i odpowiedzi”. Ks. Dominik Ostrowski, liturgista z diecezji świdnickiej, konsultor Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski, odpowiada na pytanie:
Jak powinna być przygotowana liturgia słowa? Czasem odnosi się wrażenie, że lektor jest przypadkowy i nawet nie wie, co ma czytać ani jak korzystać z mikrofonu. (II)
- propozycje śpiewów na niedziele, uroczystości i święta przygotowane przez Adama Kowalskiego.
W ramach „Liturgicznego ABC” Maciej Zachara MIC proponuje tekst poświęcony tym razem dłoniom celebransa i pozdrowieniu. „Otwarte ręce celebransa – zaznacza ks. M. Zachara – wskazują na biblijny obraz otwartej ręki Boga, wciąż przywołującego do siebie nas opornych i grzesznych i pragnącego okazywać nam swoje miłosierdzie, a także gotowego wciąż przeprowadzać nas mocną ręką z rozmaitych naszych domów niewoli do nowego życia w Nim”.
Michał Kozak MIC w dziale „Pokochać Psalmy”, w ramach cyklu rozważań, będących formą medytacji nad konkretnym psalmem wybranym z niedzielnej liturgii słowa, pisze o Psalmie 104, nazywanym czasem „perłą Psałterza”. Psalm ten, „który z pokorą użycza swych wersetów największym celebracjom okresu wielkanocnego”, przynagla nas do uwielbiania Stworzyciela w całym pięknie otaczających nas Jego dzieł.
Halina Świrska, autorka „Naszej okładki”, przybliża „Zesłanie Ducha Świętego” (Giotto di Bondone).
Ponadto w numerze – jak zawsze – części stałe Mszy świętej.

Więcej w tej kategorii: « Słowo wśród nas Nr 5 (297) 2018